Лира Принт
Обратно в началото
Ан-Мари Пейсон
Чудодейни съвети
за балкони, тераси, градини
Предишна глава Начало Следваща глава

Торене или пресаждане?

Подновяването на хранителните вещества, съдържащи се в пръстта, може да става по два начина: чрез редовно торене или чрез ежегодно пресаждане. Двата метода се допълват.

Торенето

То се прави с различни видове торове - на прах, които се разтварят във водата за поливане, течни, които се прибавят към водата за поливане или в резервоара, твърди щифтове, които се забиват в пръстта на саксията, и др.

Не се стряскайте от буквите N, P или К, написани върху опаковките. Азотът (N) подпомага развитието и раззеленяването на листата и растежа на цялото растение. Фосфорът (Р) работи в полза на корените и подпомага цъфтежа. Калият (К) прогонва болестите.

Всяка от тези букви е придружена с цифри. Те показват пропорциите на хранителните елементи. Например тор с обозначения N6, P10, K6 съдържа 6 % азот, 10 % фосфор и 6 % калий.

Тези пропорции се съдържат и в естествените торове. Ако предпочитате да си правите домашни торове, например от дървесна пепел, консултирайте се с цифрите по-долу, които показват процентното съдържание на азот, фосфор и калий.

 

Съдържание на основните
естествени торове

  N, % P, % K, %

Пепел

Обелки

Пера

Кафеена утайка

Костено брашно

Сгурия

Кюспе

Морски водорасли

0

0,5

5

0,7

1

0

5

1

7

0,5

0

0,2

30

17

2

0,5

20

0,5

0

0,4

0

0

1

0,5

Пресаждане

За да се чувстват растенията ви добре, сменяйте пръстта им всяка година, за предпочитане в началото на пролетта, преди края на зимната им почивка.

Сменете старата пръст с нова в малко по-голям съд, можете да си направите и домашна смеска (вижте препоръките за домашните торове по-горе). Купуването на нов съд и нова пръст може да ви излезе малко скъпо, но разходите бързо ще се компенсират, защото пресаждането икономисва поне три месеца торене.

Обърнете саксията надолу и изтърсете внимателно старата пръст върху лист хартия, за да не се разсипе навсякъде. Ако е залепнала на буца към стената, счупете саксията на някой циментов ръб, но без да разбивате буцата. Вземете новия съд, чийто диаметър трябва да е с 2 до 4 см по-голям от стария, насипете най-напред пласт чакъл или натрошена глина за по-лесно оттичане на водата. Отгоре изсипете почвена смеска, пригодена за вашето растение (вижте данните по-долу), която да запълни 2/3 от съда. (Една хитрина - ако искате да спестите малко разходи, намерете къртичини, които не отстъпват и на най-добрата торна пръст.) Хванете растението за стъблото и го обърнете, за да огледате корените, но без да разбивате буцата пръст. Срежете с градинарска ножица онези корени, които стърчат от пръстта или са завити “на кок”. Сложете растението в центъра на новия съд. Допълнете с пръст и заравнете. Пръстта трябва да стига 1-2 см под ръба на саксията, за да не прелива водата при поливането. Изгонете останалия под пръста въздух, като накиснете за една нощ цялата саксия до ръба в кофа с вода.

Напишете датата на пресаждането на малко листче, сложете го в кутийка от фотолента и заровете кутийката в саксията.

Съвети:

Големите растения не могат да се пресаждат, затова се сменя пръстта на повърхността до 5 см дълбочина. Това се прави със супена лъжица. Така се подменя почвата и на стайните луковични цветя, например амарилис, които не понасят манипулиране на корените.

Не всички стайни растения имат нужда от ежегодно пресаждане. Сингониум, колумнеа и араукария могат да се пресаждат на 2-3 години, а фикус бенамина изобщо не обича да го пресаждат, защото корените му предпочитат да растат в тясно пространство.

Някои растения, като колумнеа и хортензия, се пресаждат лятно време.

 

Торната пръст

Повечето торни смески са съставени от еднакви компоненти въпреки разликата в етикетите. Обръщайте внимание преди всичко на съдържанието на вода в тях. Всички торни смески поемат много вода и доста от теглото им се дължи именно на нея. Затова направете следния опит - вземете шепа пръст, стиснете я и ако ръката ви остане влажна, значи в смеската има много вода. Идеалната торна пръст не трябва да оставя влажни следи по ръката ви, трябва да бъде еластична и да се връща в първоначалната си форма, след като престанете да я стискате.

 

Индивидуални почвени смески

Ако не харесвате пръста в цветарските магазини, можете да си направите домашни смески. В тях можете да сложите много естествени елементи - натрошени черупки от яйца, дървесни въглища, счукана дървесна кора, блатен мъх, пясък, листовка, градинска пръст, торф и др. Някои от тях подхранват растенията, други улесняват фиксирането им или оттичането на водата.

Ако едва сега започвате с градинарството или нямате търпение да се сдобиете с рецепта от опитен градинар, направете си универсална смес от 1/3 торф, 1/3 вермикулит и 1/3 едър пясък, ако ще пресаждате растенията всяка година. За по-редки пресаждания, на 2-3 години, изберете по-богата смеска - 1/3 листовка, 1/3 влакнеста пръст и 1/3 едър пясък.

 

Рецепти за домашни смески

За бромелии - 1/2 торф и 1/2 листовка.

За кактуси - 2/3 хумус и 1/3 торф

За папрати - 3/8 торф, 3/8 листовка,

2/8 едър пясък

За орхидеи - 1/3 торф, 1/3 блатен мъх,

1/3 листа от царска папрат

 

 

Смески за различни видове растения

Листни растения

Стандартна Аспидистра

Хлорофитум

Фикус

Стаен бръшлян

Монстера

Традесканция

Влагозадържаща Аралия,

изтравниче,

венерини коси,

кротон

Цъфтящи растения

Стандартна Амарилис

Кливия

Глоксиния

Мединила

Коледна звезда

Влагозадържаща Азалия

Циклама

Восъче

Стефанотис

Специална Орхидеи

 

Стандартна смеска - 1/2 растителна пръст, 1/4 пясък, 1/4 торна пръст.

Влагозадържаща смеска - 4/5 пръст от дива метла, 1/5 торф или торна пръст.

Специална смеска - компост от папрат, дървесна кора, торф и стиропор.

 

Как се подкастрят
стайните растения?

Напълно възможно е да регулирате размерите на стайните си растения. Не се обезкуражавайте от сложните обяснения в книгите по градинарство. Когато вашите питомци пораснат прекалено много, използвайте един от следните трикове:

Прищипване

За да направите растенията по-кичести, защипете с палец и показалец около 1 см от края на стъблото. Можете да прищипете и увяхналите цветове, за да не образуват семена и така да изтощават ненужно растението.

Отбиване

Ако искате да скъсите извисило се растение, срежете го над пъпка, обърната навън, с остър инструмент (например градинарски ножици или остър нож). Можете да отрежете и пожълтелите или умрели листа.

Тези операции се правят през пролетта, а за катерливите растения - в края на сезона.

 

Въздушно отвеждане

Когато филодендронът ви достигне тавана, можете да прибегнете до един успешен трик. Когато искате да подкъсите растението, сигурно първата ви реакция ще е да подрежете върха му. Не го правете! Така само ще стимулирате образуването на вторични пъпки и ще отложите решаването на проблема за идната година. Вместо това в този специален случай използвайте въздушното отвеждане, което се състои в стимулиране на растението да образува корени в горната част на стъблото. После ще отделите новото дъщерно растение от старото.

Въздушното отвеждане на стайно растение става по следния начин - обелва се 1 см от кората на стъблото и оголеното място се напудря с растителен хормон, който стимулира образуването на корени. Обеленото място се поддържа влажно с помощта на наложен слой блатен мъх, стегнат с прозрачен найлон или целофан. Когато корените започнат да се виждат, отделете дъщерното растение от майчиното и го засадете в по-малък съд. Поливайте го редовно.

 

Съвети за пушачите

Стайните растения дишат. Също като нас, и те имат нужда от незамърсен въздух, за да живеят. Ако апартаментът ви е опушен, ще ви е трудно да опазите растенията си живи за по-дълго време, защото цигареният дим запушва дихателните тръбички на листата.

Ако още не сте отказали цигарите, ви предлагаме някои практични съвети, за да запазите растенията у дома си във форма.

Някои растения понасят сравнително добре цигарения дим. Най-известна с това е аспидистрата. Следват я екмеа, аралията-бръшлян, аралията, фикусът, панданусът и сансевиерата.

За да облекчите все пак пасивното отравяне на стайните си растения, къпете ги под душ всяка седмица.

Проветрявайте често стаята, без да правите течение. Въздухът трябва да се сменя постепенно, защото рязката промяна на температурата е по-лоша за растенията, отколкото цигареният дим.

Редовно опразвайте пепелниците, за да не се застоява мирисът на изпушения тютюн. Събирайте угарките, те са превъзходно средство за гонене на листни въшки. Ето една чудодейна стогодишна рецепта - 50 г угарки, 200 г денатуриран спирт, 50 г черен сапун, 1 л дъждовна вода.

 

Комарите вън!

Ако сте успели да се откажете от пушенето, не изхвърляйте купените вече цигари. Направете от тях противокомарни свещи - 100 г тютюн, 100 г листа от хрян, 100 г гуми арабика и 200 г дървесни въглища. Внимавайте, сместа е лесно запалима!

Друго средство против комари е есенцията от лимонник - сложете само по една капка есенция върху всяка възглавница или на крушките в спалнята.

Можете да гледате босилек на прозореца или на балкона на стаята - и той пъди комарите.

 

Не на праха!

Прахът, който се събира по листата, е вреден, защото пречи на дишането им и спира растежа. Той е и отровен, защото носи замърсители.

За да помогнете на растенията си да дишат по-добре, да се възползват от слънчевите лъчи и да се спасят от замърсяване, редовно махайте праха от листата им. Така и цветът им става по-наситен. Ако можете редовно да отделяте време за растенията си, достатъчно е просто да ги изчетквате с метличка от пера или да ги обърсвате с мек парцал.

Ако прахът се е насъбрал от няколко седмици, има един лесен начин да го отстраните, без да пречите на листата. Натопете сюнгер в хладка вода с малко прибавен сапун и изтрийте листата отгоре и отдолу. Изплакнете с хладка вода, после бързо минете с хладката струя на сешоара, за да отстраните следите от влага. Дръжте сешоара най-малко на 50 см от растенията, за да не ги изгорите.

Как да махнете праха от кактусите, без да се убодете? Натопете стара четка за зъби във вода с малко сапун и изтрийте внимателно кактуса, като го държите с помощта на парче вестник, после го изплакнете обилно под душа.

Съвети

Когато миете или пръскате растенията, използвайте мека, неваровита вода, за да избегнете образуването на неестетични белезникави петна. Някои растения, които изискват пръст от дива метла, например папрати, азалия, камелии, рододендрони, са изрично алергични към варовика и приемат само дъждовна вода или в краен случай деминерализирана (от размразяването на хладилника).

Когато почиствате растението с вода, го правете сутрин, за да може листата да изсъхнат през деня.

Не бършете с мокра гъба листата с восъчен налеп, използвайте за тях мека суха четка.

Мъхнатите растения, като сенполията, не понасят почистване с вода. Но и те могат лесно да се почистват - с миниатюрна прахосмукачка, предназначена за пишещи машини и компютърни клавиатури.

Ако блестящите листа на растенията ви са почнали да помътняват, не ги пръскайте с излъскващи препарати на базата на силикона, защото те запушват дихателните им пори. Вместо това ги почистете внимателно с парче козя кожа и няколко капки парафин. Не използвайте бира, защото когато изсъхне, задържа прах.

Внимание! Никога не лъскайте мъхнати листа и листата с восъчен налеп. Обезпрашавайте ги с клечица за чистене на лула.

 

Каква температура е подходяща
за растенията ви?

С някои изключения, стайната температура трябва да бъде между 16 и 24 °С, когато растенията се развиват, и между 10 и 16 °С при зазимяването от края на октомври до началото на април.

Съвети

Едно от изключенията е кактусът Chamaecereus, който може да понесе и температура 2 °С.

Някои видове се развиват добре, когато температурата е еднаква през цялата година - това са екмеа, ароматна драцена, аглаонема, билбергиа, бриофилум, млечка, гардения, милтониа, нидулариум, фаленопсис.

Дори да гледате тропически растения, не ги дръжте точно до радиаторите, защото те понасят по-скоро малко повече студ, отколкото прекалена горещина.

Преди да си вземете ново растение, вижте данните по-долу, за да знаете дали дневната и нощната температура ще му понесат.

 

Листни растения

Традесканция между 16 и 22 °С

Аралия между 16 и 24 °С

Изтравниче между 16 и 24 °С

Венерини коси между 16 и 24 °С

Хлорофитум между 16 и 24 °С

Кротон между 16 и 24 °С

Стаен бръшлян между 16 и 24 °С

Монстера между 16 и 24 °С

Аспидистра между 16 и 27 °С

Фикус между 16 и 27 °С

 

Цъфтящи растения

Амарилис между 16 и 18 °С

Азалия между 13 и 18 °С

Кливия между 16 и 24 °С

Циклама между 13 и 18 °С

Глоксиния между 18 и 29 °С

Восъче между 10 и 24 °С

Мединила между 18 и 27 °С

Орхидеи между 16 и 24 °С

Стефанотис между 16 и 24 °С

Стрептокарпу между 13 и 27 °С

 

 


Лира Принт
Обратно в началото
Ан-Мари Пейсон
Чудодейни съвети
за балкони, тераси, градини
Предишна глава Начало Следваща глава